doświadczonych specjalistów
Jako ludzie poznajemy otaczający nas świat zmysłami, takimi jak wzrok, słuch czy… dotyk. To właśnie na tym ostatnim skupia się terapia neurotaktylna, która ma na celu zapewnienie pomocy pacjentom zmagającym się z trudnościami w zakresie prawidłowego odbierania bodźców sensoryczno-motorycznych. Regularne korzystanie z niej może przynieść wiele korzyści związanych m.in. z regulacją napięcia mięśniowego oraz regulacją zaburzeń skóry w obszarze odbioru wrażeń dotykowych, a także poprawą integracji sensorycznej oraz aktywizacją rozwoju funkcji mózgowych i układu nerwowego. Warto podkreślić, że terapia neurotaktylna znajduje zastosowanie zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych i może stanowić cenne wsparciem w pracy z pacjentami borykającymi się z różnymi zaburzeniami rozwojowymi.
W Centrum Terapii Mały Rycerz terapia neurotaktylna odbywa się w formie sesji trwających 45 minut i jest prowadzona przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę.
PSYCHOLOG
Zapewnij swojemu dziecku wsparcie w trudnych sytuacjach i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych psychologów.
PSYCHOTERAPEUTA
Skutecznie pomagamy w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i zachowawczymi u dzieci. Pomożemy Twojemu dziecku
FIZJOTERAPEUTA
Wspieramy rozwój fizyczny dzieci oraz pomagamy w leczeniu urazów i chorób układu ruchu ORAZ pomoc w zakresie rehabilitacji.
LOGOPEDA
Rozwój komunikacyjny dzieci oraz pomoc w leczeniu zaburzeń mowy i głosu. Pomoc w zakresie rehabilitacji i doskonaleniu umiejętności językowych.
NEUROLOGOPEDA
Nasz neurologopeda z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi zapewni profesjonalną diagnozę i skuteczną terapię.
PEDAGOG
Projektowanie i realizacja działań mających na celu wspieranie procesów edukacyjnych i rozwoju osobistego uczniów,
Profesjonalna terapia neurotaktylna – na czym polega?
Termin terapia neurotaktylna wywodzi się od dwóch łacińskich słów, a dokładniej od „neurosis”, oznaczającego układ nerwowy oraz od wyrazu „tactilis”, który można przetłumaczyć jako „dotykowy”. Ten rodzaj terapii polega na wykorzystaniu specjalistycznych technik masażu oraz stymulacji skóry w celu pobudzenia zawartych w tym organie receptorów, a także aktywizacji procesu rozwoju funkcji mózgowych oraz układu nerwowego. Podczas sesji terapeutycznej specjalista oddziałuje na różne partie ciała pacjenta kontrolowaną ilością bodźców sensorycznych, w tym:
- dotykowych,
- proprioceptywnych, czyli takich, które są odbierane za pomocą zmysłu czucia głębokiego – receptory reagujące na te bodźce znajdują się m.in. we włókienkach mięśniowych, ścięgnach czy więzadłach.
Profesjonalnie wykonywany masaż neurotaktylny powinien być na tyle delikatny, by nie powodować dyskomfortu u pacjenta, ale jednocześnie na tyle silny, by wykazywać pożądane działanie pobudzające. Dobór stopnia nacisku wykorzystywanego w ramach masażu neurotaktylnego jest uzależniony od tego, co zamierza stymulować specjalista prowadzący terapię. Przykładowo lekki dotyk może być stosowany w celu pobudzania naskórka i skóry właściwej, natomiast głęboki dotyk ma za zadanie aktywizować mechanizm interakcji między skórą, a mięśniami, ścięgnami oraz kośćmi. pozwala stymulować inne obszary ciała
Masaż neurotaktylny – w czym może pomóc?
Terapia neurotaktylna umożliwia wzmocnienie u pacjenta świadomości kinestetycznej ciała. Pozwala również wyregulować zaburzenia skóry w odbiorze wrażeń dotykowych, w tym m.in. ograniczyć nadmierną lub niewystarczającą wrażliwość na bodźce. Wpływa również pozytywnie na poziom napięcia mięśni, a także działa optymalizująco na funkcjonowanie układu nerwowego, obniżając przy tym poziom stresu.
Terapia neurotaktylna – wskazania i przeciwwskazania
W jakich sytuacjach terapia neurotaktylna może być wsparciem, z którego warto skorzystać? Wśród wskazań do tego rodzaju terapii wyróżnia się najczęściej m.in.:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- nadwrażliwość lub podwrażliwość dotykowa,
- spektrum autyzmu,
- zespół ADD lub ADHD,
- niestabilność emocjonalna i agresywne zachowania,
- lęki i fobie,
- zaburzenia świadomości ciała i zaburzenia orientacji przestrzennej,
- zaburzenia mowy,
- trudności w nauce i problemy z koncentracją.
Kiedy natomiast terapia neurotaktylna jest odradzana? Nie jest ona wskazana w przypadku pacjentów zmagających się m.in. z gorączką, różnego rodzaju zmianami dermatologicznymi, ostrymi stanami zapalnymi i stanami alergicznymi skóry, zapaleniem węzłów chłonnych czy zapaleniem lub zakrzepicą żył.
Specjalistyczna terapia neurotaktylna nie jest jedynym obszarem, w którym specjalizuje się nasze centrum terapii Warszawa. W ofercie Centrum Terapii Mały Rycerz znajdziesz również innego rodzaju usługi, w tym m.in. z zakresu: doświadczony psycholog dziecięcy Warszawa. Jeśli chcesz zapewnić sobie lub swojemu dziecku fachową pomoc, to serdecznie zachęcamy do kontaktu.
Potrzebujecie pomocy?
Umów wizytę przez formularz lub telefonicznie:
Zapraszamy
w godzinach:
- poniedzałek - piątek: 12:00–20:00
- sobota: 09:00–16:00
- niedziela: Zamknięte
Harmonogram
dostępności:
Rezerwacja wizyt z wyprzedzeniem pomoże w uniknięciu długiego oczekiwania. Niektórzy specjaliści mogą mieć dostępność tylko w określone dni tygodnia lub godziny, co może wymagać wcześniejszego zaplanowania wizyty.